Lina Wertmüller 92 let


Životní dráha dnes více než osmdesátileté přední představitelky italské kinematografie hraného filmu Liny Wertmüllerové (narozena 24. srpna 1928 v Římě) nebyla ani snadná, ani přímočará. Snad právě proto, že se narodila do mohovité rodiny se švýcarskoněmeckými šlechtickými kořeny (její vlastní jméno Arcangela Felice Assenta Wertmüller von Elg Spanol von Braueich je skoro stejně dlouhé jako názvy některých jejích filmů) musela tato kořenně přesvědčená emancipistka bojovat od nejútlejšího dívčího mládí o sebe samu.

Jako 16letá se vzbouřila proti svému otci - právnímu zástupci a stala se studentkou římské Akademie dramatických umění, které ukončila v r. 1951. V témže roce založila divadelní skupinu HARLEKÝN (Harlequin), v níž začala produkovat svá první dramatická a scénáristická díla. Po návratu z evropského turné se postupně stala ženou mnoha profesí – herečkou, novinářkou, dramatičkou, asistentkou režie a specializovala se na poněkud méně obvyklé divadlo loutkové a jeho specifické odvětví divadlo marionetové. Na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století – v tomto ohledu poněkud připomíná naši Věru Chytilovou – se prostřednictvím svých přátel, manželů Mastroianniových dostala do kontaktu s Federicem Fellinim a v r. 1963 byla asistentkou režie při natáčení klasického Felliniho díla s výmluvným názvem 8 ½. V témže roce natočila i svou vlastní režijní prvotinu BAZILIŠKOVÉ (Basilischi).

Svého tvůrčího vrcholu dosáhla v následujícím desetiletí natočením svého oscarového filmu PASQUALINO SETTELBELLEZE (1975, nominován na 4 Oskary), který jí zajistil mezinárodní věhlas. O několik let později využila možnosti spolupracovat s klasickým italským duem Lorenová - Mastroianni ve filmu KREVNÍ MSTA (1978, La fine del mondo del nostro solito letro in una notte piena di pioggia). Úspěšná byla i jako dramatička: např. její drama DVĚ A DVĚ NEJSOU ČTYŘI inscenoval r. 1969 Franco Zeffirelli.


14.8.1926
Řím, Itálie
Lina Wertmüller imdb Lina Wertmüller csfd

Lina Wertmüller oblíbené filmy

83 Bratr Slunce, sestra Luna
Bratr Slunce, sestra Luna
1972
75 Brutální město
Brutální město
1970
66 Za svitu luny
Za svitu luny
1989
83 Film damore e danarchia, ovvero stamattina alle 10 in via dei Fiori nella nota casa di tolleranza...
Film damore e danarchia, ovvero stamattina alle 10 in via dei Fiori nella nota casa di tolleranza...
1973
Notte destate con profilo greco, occhi a mandorla e odore di basilico
Notte destate con profilo greco, occhi a mandorla e odore di basilico
1986
Všechno je úplně jinak
Všechno je úplně jinak
1974

1989Za svitu lunyfilm

1986Notte d'estate con profilo greco, occhi a mandorla e odore di basilicofilm

1974Všechno je úplně jinakfilm

1973Film d'amore e d'anarchia, ovvero 'stamattina alle 10 in via dei Fiori nella nota casa di tolleranza...'film

1972Bratr Slunce, sestra Lunafilm

1972Mimì metallurgico ferito nell'onorefilm

1970Brutální městofilm


Aktualizace osobnostního profilu Lina Wertmüller: 20.9. 2018 20:01