Emil Bolek (1897 - 1961)


Emil Bolek se narodil 13. prosince 1897 v Plzni jako nejmladší ze dvou synů a tří dcer pivovarského bednáře. Byl strýcem Miroslava Horníčka (1918 – 2003). Začátek jeho života však nenasvědčoval tomu, že by se stal profesionálním hercem. Nejdříve se živil jako příručí v koloniále a jako zedník ve Škodových závodech. Přesto se věnoval ochotničení už před první světovou válkou (a během ní hostoval u společnosti A. Brázdy). Jako profesionální herec prošel několika kočovnými společnostmi J. O. Martina (1920 – 1921), Václava Mlčkovského (1921), Rudolfa Lince (1921 – 1922) a Bohdana Lachmana (1922 – 1923).

Emil Bolek byl výrazným lidovým typem, jenž obohacoval bodrostí, lidovým humorem, citem proniknout do lidského jádra postavy a sdělit důležitý myšlenkový obsah. I když ve 30. letech vytvářel na divadelních prknech velké a stěžejní úlohy, v nichž mohl zúročit veškerý svůj herecký potenciál, podtržený ještě hlasem, v poválečných dobách se na prknech Národního divadla převtěloval do výrazných, ale malých, figurek, které skvěle ztvárňoval svoji charakterizační zkratkou. Z jeho divadelních postav si připomeňme např. Peachuma („Žebrácká opera“), Josefa Švejka („Dobrý voják Švejk“), hudebníka Sejtko („Lucerna“), Figara („Lazebník sevillský“), Matěje Šumbala („Naši furianti“), Petra Ivanoviče Bobčinského („Revizor“), Mestora („Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou“), Číňana („Obrněný vlak 14 – 69“), Chrobáka („Ze života hmyzu“), Jakuba („Lakomec“), Tubala („Kupec benátský“) a malomocného („Bílá nemoc“).

Hned po svém příchodu do Prahy si, také díky V + W, poprvé zahrál na stříbrném plátně úložku zloděje náhrdelníku v Honzlově komedii PENÍZE NEBO ŽIVOT (1932). Po osmi letech, kdy byl předním hercem D 34, se v počátcích (a během) protektorátu vtělil ve filmu do menších a epizodních roliček profesora Johny Nováka v Binovcově DCERUŠCE K POHLEDÁNÍ (1940), mistra kameníka K. Vanyše v MODRÉM ZÁVOJI (1941) J. A. Holmana, bednáře Josefa Koubka ve Vávrově filmu PŘÍJDU HNED (1942), lesníka v MĚSTEČKU NA DLANI (1942) Václava Binovce, četníka, venkovana, hajného a krčmáře ve snímcích Martina Friče BARBORA HLAVSOVÁ (1942), EXPERIMENT (1943), POČESTNÉ PANÍ PARDUBICKÉ (1944) a PRSTÝNEK (1944) a klečícího chuďase v ROZINĚ SEBRANCI (1945) Otakara Vávry.

I když po válce hrál ročně třeba i v deseti snímcích, opět to byly malé a epizodní postavičky, často bezejmenné a němé. Zjevil se například ve snímcích PRŮLOM (horník Křiváček), PANCHO SE ŽENÍ (soused), PODOBIZNA (podnikatel Viktor), JAN ROHÁČ Z DUBÉ (puškař Zelený), ČAPKOVY POVÍDKY (strážník), ŽELEZNÝ DĚDEK (strojvůdce Kotrba), VES V POHRANIČÍ (četník Gamza), LÉTO (venkovan), HOSTINEC „U KAMENNÉHO STOLU“ (podomek Hanzián), NĚMÁ BARIKÁDA (starší nájemník), PAST (Franta), ÚNOS (redaktor Heinrich), TAJEMSTVÍ KRVE (voják), CIRKUS BUDE! (svatebčan), NECHTE TO NA MĚ (vrátný), KAM S NÍM? (kupec), ANDĚL NA HORÁCH (předseda závodní rady), TO BYLA NOC (hospodský) či POVODEŇ (mužík). Naposledy si zahrál kostelníka Tomáše (PRVNÍ A POSLEDNÍ).


13.12.1897
Plzeň, Čechy, Rakousko-Uhersko
30.8.1961
Plzeň, Československo
Emil Bolek csfd

První a posledníPovodeňSganarelle čili Domnělý paroháčZde jsou lviTo byla nocAnděl na horáchKam s ním?Nechte to na mněNávštěva z oblakPo noci denRudá záře nad KladnemŽenitbaCirkus bude!Hadrián z ŘímsůNa konci městaNa stříbrném zrcadleSeverní přístavExpres z NorimberkaTajemství krveVýstrahaNad námi svítáSlovo dělá ženuUsměvavá zemVelké dobrodružstvíÚnosPastPára nad hrncemPřiznáníNěmá barikádaPan Habětín odcházíVýlet pana Broučka do zlatých časůDvaasedmdesátkaHostinec „U kamenného stolu“Kouzelný míčKřížová trojkaLétoNávrat domůO ševci MatoušoviPřípad Z-8Ves v pohraničíŽelezný dědekNevíte o bytě?PodobiznaČapkovy povídkyPancho se ženíPrůlomRozina sebranecPočestné paní pardubickéPrstýnekExperimentBarbora HlavsováMěstečko na dlaniPřijdu hnedModrý závojDceruška k pohledáníPeníze nebo životSkleněné vláknoNormativní seřizování stavůV ulici je starý krám


Aktualizace osobnostního profilu Emil Bolek: 7.3. 2024 16:44