Don Coscarelli 65 let


Kultovní nezávislý scenárista a režisér Don Coscarelli bývá řazen k autorským hororovým tvůrcům jako je George A. Romero, Wes Craven či Sam Raimi, z nichž má nejblíže k poslednímu jmenovanému. Coscarelli i Raimi totiž začínali jako amatérští nadšenci bez filmového vzdělání a peněz, točící s kamarády kraťasy na superosmičku. Na přelomu 80. let na sebe upozornili ultralevnými originálními horůrky. Oba pak dostali možnost si natočit film s několikamilionovým rozpočtem, který ale skončil fiaskem a znamenal pro ně otřesnou zkušenost se studiovým systémem. Pak se vrátili ke svým průlomovým filmům a natočili jejich úspěšné sequely/remaky, s o jednu nulu navýšenými původními rozpočty. A oba se díky nim stali kultovními hororovými ikonami s pevnou základnou skalních fanoušků (přičemž Coscarelliho fanoušci nesou specifické označení „phans“). Narozdíl od Raimiho ale Don Coscarelli nikdy neuspěl v Hollywoodu (ne že by nedostal příležitost) a tak mohl dál nerušeně pracovat na svém komorním opusu magnum, kultovní surrealistické sérii PHANTASM.

Don Coscarelli Jr. se narodil 17. února 1954 v severoafrickém Tripolisu, ale vyrostl v kalifornském Long Beach. Už od útlého věku jej fascinovala filmová technika a s kamarády točil na nedalekém hřišti krátké amatérské snímečky různých žánrů, které po uvedení na lokální televizní stanici získaly několik ocenění. Přesto nebyl přijat na prestižní filmovou školu UCLA a dodnes proto na filmové vzdělávání nevraží a radí mladým filmařům místo do školného investovat do svých filmů, které jsou podle něj tou nejlepší školou.

Svůj celovečerní režijní debut si odbyl ve dvaadvaceti, když spolu s kamarádem Craigem Mitchellem natočili podle Mitchellova scénáře s rozpočtem 250 000 dolarů (částečně za-sponzorovaným Coscarelliho rodiči) drama o chlapci, terorizovaném a nakonec zabitém svým opileckým otcem, JIM THE WORLD´S GREATEST (1976). Distribuce filmu se následně ujalo studio Universal a Coscarelli se stal do té doby nejmladším režisérem, jehož film byl distribuován velkým studiem. Na place se už tenkrát sešel základ Coscarelliho budoucí filmařské rodiny – koproducent Paul Pepperman, skladatel Fred Myrrow a herec Lawrence Rory Guy, který později proslul pod mrazivým pseudonymem Angus Scrimm.


17.2.1954
Tripolis, Libye
Don Coscarelli imdb Don Coscarelli csfd

Don Coscarelli oblíbené filmy

67 Boj o přežití
Boj o přežití
1989
74 Phantasm II
Phantasm II
1988
61 John na konci zemře
John na konci zemře
2012
68 Phantasm
Phantasm
1979
60 Phantasm IV: Oblivion
Phantasm IV: Oblivion
1998
64 Phantasm III: Lord of the Dead
Phantasm III: Lord of the Dead
1994

2015Bubba Nosferatu: Curse of the She-Vampiresfilm

2012John na konci zemřefilm

2002Bubba Ho-tepfilm

1998Phantasm IV: Oblivionfilm

1994Phantasm III: Lord of the Deadfilm

1989Boj o přežitífilm

1988Phantasm IIfilm

1982Pán šelemfilm

1979Phantasmfilm

1976Jim, the World's Greatestfilm

1976Kenny & Companyfilm


Aktualizace osobnostního profilu Don Coscarelli: 27.7. 2019 12:49