Ladislav Pálka 73 let


V roce 1969 absolvoval Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor výtvarná výchova a pionýrské organizace. Učitelství se věnoval jen krátce. Od roku 1972 působil ve výstavnictví. V roce 1974 nastoupil do studia Gottwaldov do ateliéru Hermíny Týrlové, kde se stal členem týmu režiséra Jana Dudeška v profesním zařazení jako asistent animátora.

Postupem času začal působit jako samostatný animátor a později jako režisér a výtvarník. Animoval takřka všechny Dudeškovy večerničky a distribuční filmy. V osmdesátých letech se chopil samostatné režie a úspěšně zpracoval příběhy chlapce Slávka za doby vlády knížete Svatopluka v seriálu pro bratislavskou televizi BOLO TO DÁVNO PRADÁVNO. Brzy přišly další seriály: sedmidílný ČO SI HRAČKY ROZPRÁVALI o hračkách, které jsou samy doma a navzájem si vyprávějí příběhy, které zažily s Marinkou, opětovně sedmidílný tentokrát ploškový papírkový seriál PERMONÍK Z KREMNICKEJ BANE vyprávějící o malém hornickém skřítkovi, který provází malého diváka tajemným podzemím kremnických dolů. Výtvarnou podobu dal také večerníčkovskému seriálu Jindřicha Lišky o příbězích sněhuláků SNEHULIACKE ROZPRAVKY podle scénáře Jána Uličianského. Režíroval poloplastický seriál GUĹATÉ ROZPRÁVKY o míčích a míčkách, kuličkách a balónech, které prožívají svoje příběhy ve světe kulatých pohádek.

Ve studiu animovaného filmu Zlín-Malenovice, kde vznikla většina těchto seriálů, natočil poloplastickou loutkovou technikou čtrnáctidílný večerníčkovský seriál pohádkových pověstí o historii slovenských hradů a zámků BOL RAZ JEDEN ZÁMOČEK, BOL RAZ JEDEN HRAD. Poté, co skončila výroba pro Slovenskou televizi Bratislava, se věnoval ilustraci a podnikání. Založil nakladatelství Sen a vydal několik autorských knih a leporel pro děti. Po obnově výroby ve zprivatizovaných Ateliérech Zlín se podílel na sedmi pokračování loutkového seriálu PAT A MAT. Nejlépe v dílu o natírání podlahy, který získal i cenu diváka na festivalu ve Zlíně.


14.4.1945
Zlín, Protektorát Čechy a Morava
Ladislav Pálka csfd

Ladislav Pálka oblíbené filmy

59 Permoník z Kremnickej bane
Permoník z Kremnickej bane
1992
52 Bol raz jeden zámoček, bol raz jeden hrad
Bol raz jeden zámoček, bol raz jeden hrad
1996
56 Guľaté rozprávky
Guľaté rozprávky
1994
84 Pat a Mat: Opravují střechu
Pat a Mat: Opravují střechu
2003
69 Bolo to dávno, pradávno...
Bolo to dávno, pradávno...
1984
Čo si hračky rozprávali
Čo si hračky rozprávali
1990

2003Pat a Mat: Hrají golffilm

2003Pat a Mat: Natírají podlahufilm

2003Pat a Mat: Opravují střechufilm

2003Pat a Mat: Opékají špekáčkyfilm

2003Pat a Mat: Rogalofilm

2003Pat a Mat: Stůňoufilm

2003Pat a Mat: Zavařujífilm

1996Bol raz jeden zámoček, bol raz jeden hradfilm

1994Guľaté rozprávkyseriál

1992Permoník z Kremnickej baneseriál

1990Čo si hračky rozprávaliseriál

1984Bolo to dávno, pradávno...seriál


Aktualizace osobnostního profilu Ladislav Pálka: 19.3. 2018 00:42