Richard Crenna (1926 - 2003)


Richard Donald Crenna byl americký filmový, televizní a rozhlasový herec. Vidět ho můžeme ve válečném dramatu THE SAND PEBBLES (1966) se Stevem McQueenem a Richardem Attenboroughem (film byl osmkrát nominován na Oskara), ve slavném kriminálním thrilleru ČEKEJ DO TMY (1967) s Audrey Hepburnovou a Alanem Arkinem, V ŽÁRU VÁŠNĚ (1981), v populárním RAMBO – PRVNÍ KREV (1982), RAMBO II (1985) a RAMBO III (1988), KLUK Z EL FLAMINGA (1984) a ŽHAVÉ VÝSTŘELY 2 (1993).

Začínal jako rozhlasový herec, už jako jedenáctiletý se objevil ve hře Boy Scout Jamboree, ztvárnil stovky rozhlasových rolí až byl nakonec obsazen jako Walter Denton do - pro něj přelomové - Our Miss Brooks. Roli v posledně jmenované sérii totiž ztvárnil i po jejím převedení na televizní obrazovky - OUR MISS BROOKS (1952), stala se hitem a Crenna se pomalu zařazoval mezi hvězdy. Jakmile se v seriálu ale objevila herečka Eve Ardenová, změnila se také programová struktura a postava Dentona byla ze scénáře vypuštěna. Tehdy se Crenna jako Luke připojil k THE REAL McCOYS (1957) kde jeho mladou ženu - Kate McCoyovou - hrála Kathleen Nolan a ve které žili na kalifornské farmě s dědečkem Amosem (asi nejznámější role Waltera Brennana ).

Crenna hrál pohostinně i v I LOVE LUCY (s Janet Waldoovou ) a jako státní zástupce udával tón sérii SLATTERY´S PEOPLE (1964-1965), která jej definitivně zařadila mezi dramatické herce a vůdčí typy. Cenu Emmy Crenna obdržel za titulní roli v televizním dramatu THE RAPE OF RICHARD BECK (1985). Nejvíce si jej ale asi spojujeme s postavou bývalého velícího důstojníka, plukovníka Trautmana, v prvních třech snímcích akční série s vietnamským veteránem Johnem Rambem. Svého plukovníka z Ramba pak Crenna úspěšně parodoval v komedii ŽHAVÉ VÝSTŘELY 2.

Na sklonku života Crenna trpěl rakovinou slinivky, zemřel však v 76ti letech na srdeční selhání, kdy ještě účinkoval v televizní sérii SOUDKYNĚ AMY. Po jeho reálné smrti pak úpravou scénaře umírá spolu s ním i jeho postava. Na Hollywoodském chodníku slávy, na prominentním místě, hned naproti Čínskému divadlu a kousek od Stalloneho, má svoji hvězdu i Richard Crenna, který je zmiňován dokonce v jedné epizodě sitkomu “Přátelé”, kdy Phoebe skládá narozeninovou píseň pro Rachelinu dceru Emmu a vymýšlí rýmy a přichází na spojení Emma - Crenna. Svým provedením je Crennovi také velmi podobná například postava Roye Campbella ze série “Metal Gear”. Jeho syn, Richard Anthony Crenna, je také hercem.


30.11.1926
Los Angeles, California, USA
17.1.2003
Los Angeles, California, USA
Richard Crenna csfd

Síla lidskostiZastřelte ReaganaThe Real McCoys ReunionTo je vražda, napsala: Smrtonosný příběhZa úsvituSloužit a chránitUtopenec na útěku20 000 mil pod mořemCold CaseRodinná tajemstvíSrdce naplněné deštěmTexas GracesZávod s časem: Hledá se SarahJadeSabrinaTexaská tragédieVýbušná lovestoryDetektiv Janek: Dům smrtiDetektiv Janek: Utajené vzpomínkyDokonalé spiknutíNechci být sámDetektiv Janek: Vraždy na trati č. 9NarušiteléPravdu zná jen mořeDetektiv Janek: Sedmkrát vraždaMontanaPoslední letDetektiv Janek: Vražda v černobílémLeviathanStuck with Each OtherŠkrtiči z HillsideDetektiv Janek: Dvojí odhaleníDetektiv Janek: Vnitřní záležitostiRambo IIIL. A. policiePlaza SuiteTyhle dětiPřípad neoprávněného zabitíThe High Price of PassionRambo IIThe Rape of Richard BeckVydařená dovolenáFlamingo KidLondon and Davis in New YorkPassionsSquaring the CircleStůl pro pětRambo: První krevThe Day the Bubble BurstThe Ordeal of Bill CarneyŽár tělaDeath ShipFugitive FamilyDivoký kůň HankDobrodružství lodi MayflowerStone Cold DeadDevil Dog: The Hound of HellFirst, You CrySmrtící kometa


Aktualizace osobnostního profilu Richard Crenna: 23.11. 2022 17:28