Donald Sutherland 88 let


Má tři syny a jednu dceru. Je dvakrát ženatý a jeho nejstarší syn Kiefer ho předčil v popularitě. Řeč je o Donaldu McNicolovi Sutherlandovi narozeném 17.7. 1935 v Novém Brunswicku. Ve svých 14 letech pracoval pro rozhlasovou stanici CKBW jako zpravodaj. Studoval na Viktoriině univerzitě a promoval s dvojitým vyznamenáním v inženýrství a činohře. Nějaký čas byl i členem komediálního spolku „UC Follies“ v Torontu. Naštěstí vystudovaný Donald netíhl k inženýrství, ale k herectví. Vystudoval Londýnskou akademii hudby a herectví a počátkem 60. let začínal dostávat menší role v britských televizních filmech.

Naopak 80. léta byla časem prvních krizí kariéry rozeného Kanaďana, a i když příkladně OBYČEJNÍ LIDÉ nebo KOUMÁCI jsou označovány za kvalitní díla, Sutherland hrál povětšinou v průměrných filmech a jeho sláva začala pomalu, ale jistě zhasínat. Ohýnek naděje však vzplál roku 1991, kde si Sutherland zahrál v politickém mrazivém dramatu Olivera Stonea J.F.K. a efektním akčním thrilleru OHEŇ, v obou případech vedle slavných hereckých es. Další zmrtvýchvstání Donalda se konalo uprostřed 90. let. V tu dobu natočil úspěšnou SMRTÍCÍ EPIDEMII a zahrál si po boku svého syna Kiefera v soudním dramatu ČAS ZABÍJET. O rok později hrál v několika kanadských filmech, např. HON NA ŠAKALA nebo PRACHY K LIKVIDACI.

Na přelomu třetího tisíciletí se Sutherland objevil v několika komerčních snímcích, z nichž se mezi nejpovedenější řadí LOUPEŽ PO ITALSKU a NÁVRAT DO COLD MOUNTAIN. V současnosti se již herecká legenda pořád nezastavuje a točí několik filmů ročně (za zmínku jistě stojí jeho herecky plodný rok 2005). Jeho charismatický hlas byl několikrát využit v televizních reklamách a rádiu včetně reklamy na automobily značky Volvo. Také dostal cameo roličku v jedné epizodě (Lisa the Iconoclast) seriálu SIMPSONOVI.

Donald Sutherland uchvacuje svým „osobním“ herectvím diváky už přes čtyři dekády a přesto mu stále chybí cenný skalp – Oscar. Doma má „jen“ dva Zlaté Glóby a pár dalších ocenění na různých filmových festivalech. V budoucnu se chystá tato uznávaná filmová persona představit ve snímku FOOL'S GOLD.


17.7.1935
Saint John, New Brunswick, Kanada
Donald Sutherland csfd

Miranda's VictimOzi - Voice of the ForestMoonfallTelefon pana HarriganaAloneAd AstraAmerican HangmanOheň 2The Burnt Orange HeresyDůkaz mužeBasmati BluesKrásný únikMilton's SecretCesta pirátaForsakenHunger Games: Síla vzdoru 2. částHunger Games: Síla vzdoru 1. částVoláníHunger Games: Vražedná pomstaJappeloupNejvyšší nabídkaDawn RiderHunger GamesOstrov pokladůSofiaJockMan on the TrainMechanik zabijákMy Life As an ExperimentOrel Deváté legieŠéfové na zabitíMoby DickVlastní cestouAstro BoyBláznovo zlatoDoba temnaPýchavkaVolání o pomocOktoberfestZemě slepýchZeptej se prachuAmerická kletbaAmerická zbraňNelítostná rasaObchod s bílým masemObchodník se smrtíPýcha a předsudekSeverní polární zářeFrankensteinProkletí SalemuLoupež po italskuNáměstí Pěti měsícůNávrat do Cold MountainZkáza lodi EstonieCesta do válkyMuž z vlakuFinal Fantasy: Esence životaNebezpečné dluhyPohřben s úsměvem


Aktualizace osobnostního profilu Donald Sutherland: 28.12. 2023 16:20