Alan Bates (1934 - 2003)


Jeden z nejznámějších a nejoceňovanějších britských herců 60. let - sir Alan Bates - se narodil 17. února 1934 jako syn pojišťovacího agenta a ženy v domácnosti. Rodiče z něj sice od počátků chtěli mít slavného pianistu, Alan se však rozhodl, že jeho talent leží v jiné, a to herecké, oblasti.

Největší Batesův úspěch však přišel v 60. letech a to u filmu. Ve své první roli si zahrál syna Laurence Oliviera ve filmu "Komik“, ale to působivější a větší role na Batese stále jen čekaly. Dočkal se jich ve svých dalších filmech "Mluviti do větru“, "Dívka Georgy“, "Daleko od hlučícího davu“ a "The Fixer“, za který byl následně i nominován na Oscara.

I v soukromém životě slavil Bates úspěch, když se v roce 1970 se oženil s herečkou a zároveň modelkou Victorií Ward, která mu o dva roky později porodila i dvojčata: syny Tristana a Benedicta. I přes stále vzrůstající popularitu se ale Bates i v příštích letech často věnoval spíše malým komorním filmům, za kterých ale cítil větší potenciál než u Hollywoodských trháků, o čemž svědčí i jeho kritiky oceňované filmy jako "Růže“, "Motlitba za umírající“ nebo "Hamlet“.

Teprve v 90. letech přišly pro Batese první citelné rány. Nejdřív jeho syn Tristan zemřel v roce 1990 na astmatický záchvat v Tokiu, ačkoliv mu bylo pouhých 19 let, o dva roky později na infarkt skonala i Victoria. Bates, raněný z tak citelné a nečekané ztráty dvou blízkých osob, na filmový svět více méně zanevřel a jen čas od času se objevil v nějakém irském televizí připravovaném filmu. Přesto si ještě diváci mohli jeho umění naposledy vychutnat na začátku nového milénia v "Nejhorších obavách“ s Morganem Freemanem nebo v irském filmu podle skutečných dějin "Evelyn“. I Britská královna Alžběta II. ocenila jeho mimořádný talent, když mu udělila Řád Jejího Veličenstva a na jaře roku 2003 ho povýšila i do šlechtického stavu. Bates začal znovu žít, našel si i novou lásku, o deset let mladší herečku Joannu Pettet, se kterou pomalu plánoval společnou budoucnost. Nikdy se jí ale nedočkal.


17.2.1934
Allestree, Derbyshire, England, Velká Británie
27.12.2003
Westminster, Londýn, England, Velká Británie
Alan Bates csfd

SpartakusHollywood severuPromlčeníBertie a ElizabethEvelynNejhorší obavyProroctví z temnotSalem Witch TrialsGosford ParkNa počátkuPrinc a chuďasSt. Patrick: The Irish LegendTisíc a jedna nocVišňový sadNicholasův dárekGroteskaSilent TongueUnnatural Pursuits102 Boulevard HaussmannEntre chien et loupSecret FriendsDocteur M.HamletMister FrostForce majeureThe Dog It Was That DiedVelmi si vás vážímeModlitba za umírajícíSamé lžiDuet pro jednohoDr. Fischer of GenevaAn Englishman AbroadHříšniceOddělené stolyA Voyage Round My FatherNemocnice BritaniaNávrat vojákaQuartetThe TrespasserVery Like a WhaleNižinskýRůžeKřikRozvedená ženaThe CollectionIn CelebrationPlaintiffs and DefendantsRoyal FlashTwo SundaysButleyThe Story of Jacob and JosephL'Impossible objetA Day in the Death of Joe EggPoselThree SistersZamilované ženySpoiledThe FixerDaleko od hlučícího davuRęce do góry


Aktualizace osobnostního profilu Alan Bates: 11.6. 2024 11:50