Peter Lorre (1904 - 1964)


Byl původem slovenské národnosti. Narodil se ještě v době Rakousko-Uherské monarchie dne 26.6.1904 v Ružomberku.

Když natáčel pod režijním vedením Alfréda Hitchcocka, neměl slavný režisér vůbec tušení, že Peter neovládá angličtinu tak dobře, jak by bylo potřeba. Do té doby uměl maďarsky, slovensky a německy. Převážnou část textu se prý tehdy učil foneticky. Byl to film „Muž, který věděl příliš mnoho“. Byla to vrátka k jeho nástupu do Ameriky a filmových studií, především do společnosti Warner Brothers, pro kterou natáčel filmy, které ho poměrně dost proslavily. Třeba sérii oblíbených příběhů Mr. Motto nebo Charlie Chan, které byly u diváků velmi žádané. Z těch opravdu známých filmů to byl v letech 1941 a 42 „Maltézský sokol“ po boku H. Bogarta, „Casablanca“ – opět s Humpreyem Bogartem a Ingrid Bergman. Občanem USA se stal v roce 1941.

Po druhé světové válce se občas vrací do Evropy, především do Německa a Anglie, kde byl zván k filmování. Nenechává vše jenom na filmování, a pracuje pro rozhlas i televizi. V roce 1954 hraje prvního padoucha v prvním zpracování James Bond. Ne vždy se cítil v pohodě a jeho život byl provázen depresemi a užíváním drog, především kokainu a morfia.

Peter byl třikrát ženatý. Ze třetího manželství se narodila dcera Catherine v roce 1953. Zemřel v USA, Kalifornii 23.3.1964 v necelých 60-ti letech, je pohřben na slavném hřbitově uměleckých osobností v Hollywoodu. Jeho filmografie obnáší do roku 1964 83 filmových titulů.


26.6.1904
Ružomberok, Uhry, Rakousko-Uhersko
23.3.1964
Los Angeles, California, USA
Peter Lorre csfd

Komedie plná hrůzPatsyPlážová párty 2HavranFive Weeks in a BalloonHistorky hrůzyVoyage to the Bottom of the SeaScent of MysteryThe Big CircusCollector's ItemHedvábné punčochyHell Ship MutinyNeskutečný život Bustera KeatonaThe Sad SackThe Story of MankindCesta kolem světa za osmdesát dníCongo CrossingMeet Me in Las VegasOperation Cicero20 000 mil pod mořemPoraž ďáblaDer VerloreneDouble ConfessionQuicksandRope of SandCasbahMá oblíbená brunetkaPříšera s pěti prstyThe VerdictThree StrangersČerný andělŠtvaniceConfidential AgentHotel BerlinHollywood CanteenJezinky a bezinkyPassage to MarseilleThe ConspiratorsThe Mask of DimitriosBackground to DangerThe Constant NymphThe Cross of LorraineCasablancaInvisible AgentThe Boogie Man Will Get YouAll Through the NightMr. District AttorneyThe Face Behind the MaskThey Met in BombayI Was an AdventuressIsland of Doomed MenStrange CargoStranger on the Third FloorYou'll Find OutMr. Moto Takes a VacationMr. Moto in Danger IslandMr. Moto's Last WarningI'll Give a MillionMr. Moto Takes a Chance


Aktualizace osobnostního profilu Peter Lorre: 10.3. 2024 03:16