Jeanette MacDonald (1903 - 1965)


Jeanette Anna MacDonald se narodila 18.6.1903 v Philadelphii, stát Pensylvania. Byla nejmladší ze tří sester. Snila o tom, že se stane velkou operní zpěvačkou, a proto odjela studovat hudbu a zpěv do New Yorku. V roce 1929 debutovala ve filmu The Love Parade a stala se tak říkajíc přes noc slavnou, spolu se svou starší sestrou Mary Blake, která již byla herečkou. Další úspěchy následovaly v rolích, kde se uplatňoval velmi dobře její zvonivý, nádherný soprán. Jeanette uzavřela velice lukrativní smlouvu s filmovou společností MGM v roce 1934.

Rozhodla se opět vrátit k práci, a v Hollywoodu navázat tam, kde přestala - na společnou práci s přítelem Nelsonem Eddy. V roce 1939 byla zvolena Královnou Hollywoodu, a její plat činil na tehdejší dobu neuvěřitelných 300 000 dolarů za film. Se svým už ex manželem se setkávala jako divadelní partnerka na prknech operních scén ve známých klasických operách. Jeanette MacDonald koncertovala po celých Státech i v Anglii, a sklízela se svým uměním ty největší ovace a uznání. Ať už to byla opera Tosca, Madamme Butterfly, Traviatta, Faust a Markétka, Romeo a Julie, Troubadour... Natočila sama i s Nelsonem Eddym velké množství gramofonových desek, a spolu také velmi často koncertovali.

Z její filmografie připomínám: rok 1936 San Francisco, Rose Marie – s hudbou skladatele Rudolfa Frimla, 1937 The Fireffly-Španělská vyzvědačka, Byl lásky čas, 1938 Děvče ze zlatého západu, Sweetharts, 1939 Brodway Serenáde, 1940 Bitter Sweet,od roku 1941- 1949 - Oženil jsem se s andělem, Cairo, Folow the Boys, Three Darling Dauthers, The Sun Dones Up.

Jeanette podstoupila v roce 1963 operaci srdce a byla ji voperována umělá chlopeň. Jenomže potíže se srdcem pokračovaly v podobě série menších ataků. Zemřela v necelých 62 letech na srdeční infarkt 14.ledna 1963, a je uložena v Memorial Park v Glendale v Kalifornii.


18.6.1903
Philadelphia, Pennsylvania, USA
14.1.1965
Houston, Texas, USA
Jeanette MacDonald csfd

The Sun Comes UpThree Daring DaughtersJdi za chlapciCairoI Married an AngelSmilin' ThroughBitter SweetNew MoonBroadway SerenadeSweetheartsThe Girl of the Golden WestByl lásky časŠpanělská vyzvědačkaRose-MarieSan FranciscoLa veuve joyeusePrincezna inkognitoThe Cat and the FiddleVeselá vdovaHodinka s tebouMiluj mne dnes v nociUne Heure près de toiAnnabelle's AffairsDon't Bet on WomenGalas de la ParamountKrál tulákůLet's Go NativeMonte CarloOh, for a Man!The Lottery BridePřehlídka láskyTo je zábavaBrother, Can You Spare a Dime?The Love GoddessesMoments in MusicHollywood: Style Center of the WorldThe Miracle of SoundLand of LibertyHollywood Goes to TownScreen Snapshots Series 18, No. 1Hollywood on Parade No. A-7The Romance of CelluloidHollywood on Parade No. B-1Hollywood: The Fabulous EraToast of the Town


Aktualizace osobnostního profilu Jeanette MacDonald: 19.11. 2023 19:37