James Mason (1909 - 1984)


James Mason, celým jménem James Neville Mason se narodil 15. května 1909 v Huddersfieldu ( Západní Yorkshire ) jako třetí syn do rodiny zámožného obchodníka. Podle přání otce se měl stát architektem a James také začal architekturu studoval, ale díky divadelnímu kroužku na fakultě se proti vůli otce stal hercem. Nejprve divadelním, později i filmovým. V prvních letech své kariéry vystupoval na scéně slavného divadla Old Vic v Londýně a v Gate Teatre v Dublinu. Tyto prestižní divadelní scény střídal se scénami kočovných společností.

Jeho prvním zámořským filmem je snímek Maxe Ophülse CAUGHT (Chycený) z roku 1949. V dalších letech natočil bezpočet filmů a často ve svých rolích ztělesňoval skutečné historické postavy, například : nacistického generála Rommela ve filmech LIŠKA POUŠTĚ (1951) a KRYSY POUŠTĚ (1953), postavu Bruta v historickém dramatu JULIUS CAESAR (1953), nebo císaře Františka Josefa ve snímku MAYERLING (1968). Za svou dlouholetou kariéru hrál ve více jak sto filmech. Byl třikrát nominován na Oscara, ale ani jednou ho nezískal.

James Mason byl dvakrát ženatý. Se svou první ženou Pamelou se oženil v roce 1941. Měli spolu dvě děti, dceru Portland (1948-2004) a syna Morgana (narozen 1955). Manželství po stále častějších hádkách a neshodách skončilo rozvodem v roce 1964. Jeho druhou ženou se stala australská herečka Clarissa Kaye, kterou si vzal v roce 1971 a manželství trvalo až do Masonovy smrti. Zemřel na infarkt 27. července 1984 v Lausanne (Švýcarsko). Místem jeho posledního odpočinku je městečko Vevey ve Švýcarsku, kde je pohřben také slavný komik a jeho dlouholetý přítel Charlie Chaplin.

James Mason byl také velkým milovníkem zvířat a to hlavně koček. Se svou první ženou Pamelou společně napsali knihu The Cats in Our Lives, která vyšla v roce 1949. V roce 1981 vyšla Masonova autobiografie pod názvem Before I Forget.


15.5.1909
Huddersfield, Hrabství York, England, Velká Británie
27.7.1984
Lausanne, Švýcarsko
James Mason csfd

Invest in Failure (Notes on Film 06 C​/ Monologue 03)A Star Is Born: Special FeaturesDr. Fischer of GenevaThe Assisi UndergroundThe Shooting PartyAlexandreŽlutovousIvanhoeVerdiktZlo pod sluncemA Dangerous SummerFfolkesPokrevní příbuzníProkletí SalemuVražda na úrovniŠtvanciHoši z BrazílieNebe může počkatThe Yin and the Yang of Mr. GoVodní dětiJežíš NazaretskýŽelezný křížBananas Boat, ThePaura in cittàPouť zatracenýchAutobiografie princeznyLa città sconvolta: caccia spietata ai rapitoriMandingoPolizia interviene: ordine di uccidere, LaZlatá lestÚctyhodní lidéDům plný diamantůMarseillská smlouvaNadějné vyhlídkyFrankenstein: The True StoryJohn Keats: His Life and DeathKonec SheilyMackintoshův člověkChild's PlayEl hombre de Río MaloKillJaro a portské vínoStudený potSetkání s múzouTall, Stalwart Lancer, ADuffyLegend of Silent Night, TheMayerlingThe Sea GullLondon Nobody Knows, TheSmrtelný případStranger in the HouseDare I Weep, Dare I MournDívka GeorgyModrý MaxTormentors, TheLord JimLos pianos mecánicosČingischánPád říše římské


Aktualizace osobnostního profilu James Mason: 15.3. 2024 15:42